Organizacija slobodnog vremena u domovima za stare
Ljudi treće životne dobi po odlasku u penziju postepeno preuzimaju novi životni stil koji sadrži daleko više slobode u biranju i rasporedu dnevnih aktivnosti. Tu dolazi do neusaglašenosti jer donedavno stalno prezaposleni pojedinac počinje slobodno vreme najčešće posmatrati kao neku prazninu, razdoblje u kom nije produktivan. Ne trebamo dodatno naglasiti da je ovakav prema slobodnom vremenu veoma nepoželjan – osoba i nakon odrađenog radnog veka treba zadržati osećaj korisnosti i doprinosa društvu, a u negovanju tog uverenja pomoći će joj upravo porodica, prijatelji i zaposleni u domu na čelu sa socijalnim radnikom.
Ako osobe trećeg doba smestimo u organizovani život doma, gde su granice između zaposlenog i slobodnog vremena još više zamagljene, budući da su starije i nemoćne osobe koje žive u domu potpuno oslobođene svakodnevnih kućnih obaveza, postavlja se pitanje o slobodnovremenskim aktivnostima.
Sada je jasno da i vreme oslobođeno aktivnosti ipak ne može biti u potpunosti prazno i neosmišljeno.
Istraživanja, potvrđuju da su starije osobe većinom zadovoljne aktivnostima koje im se nude, ali i da imaju dosta ideja kako ih poboljšati i koje pridodati.
Postoji svest o mogućnostima biranja aktivnosti koje, osim što će biti zabavne, mogu biti i edukativnog karaktera, čime se otkriva želja osoba starijeg životnog doba da dodatno nadograđuju svoje životno iskustvo. Osim toga, postoji želja da ostanu vidljivi i korisni društvu te opovrgnuti nametnute stereotipe konzervativnih, sebičnih i zahtevnih osobina, stoga teže i volontiranju, odnosno korišćenju vlastitih sposobnosti i volje da pozitivno doprinose zajednici.
Kako je doba starosti razdoblje opadanja psihofizičkih sposobnosti, osoba mora biti snažno motivisana da zadrži poželjan nivo dnevne funkcionalnosti. Stoga je kod kreiranja slobodnog vremena osoba starije životne dobi važna animacija, odnosno podsticanje na samoostvarenje kroz aktivnosti u slobodno vrijeme. Kako bismo održali motivaciju starijih osoba za učestvovanje u različitim aktivnostima, važno je prepoznati njihove interese, ali i njihove mogućnosti. Pri tome treba voditi računa o tome da odabrane aktivnosti nisu na teret štićenika te da ih aktivnosti ne opterećuju.
Osoblje Vile Park pored obaveza neretko se upuštaju u okršaje u društvenim igrama kao što su karte, domine, jamb i naravno najvažniji i neizostavni, šah.
A apetite svojih korisnika za pisanom rečju održava na visokom nivou. Biblioteka ali i skup svih pretplata na raznorazne časopise daju veliki i raznovrstan izbor svim korisnicima doma.
Redovni televizijski program u zadnje vreme najčešće zamenjujemo YouTube kanalima koji obrađuju teme kuvanja, baštovanstva ali i o reparaciji starog nameštaja, časovima slikanja, šivenja, sređivanja i popravljanja automobila.
Mogućnosti su zaista velike ali slobodno možemo reći i želje naših korisnika te smo se do sad upustili i u organizovanje učenja stranog jezika, gledanja starih filmova, časovi hortikulture i uređivanja ružićnjaka i voćnjaka koji okružuju dom.