Saveti lekara „Vile Park” II deo
Nadamo se da ste imali priliku da se upoznate sa doktorkom „Vile Park” Radosnom Krivokapić, specijalistom opšte medicine, kroz tekst koji je objavljen prethodnog meseca.
U nastavku sledi još nekoliko značajnih saveta našeg lekara za koje verujemo da će biti od koristi kako za vaše roditelje, bake i deke, tako i za ostatak porodice.
Značaj komunikacije sa članovima porodice i njihova uloga u praćenju zdravstvenog stanja pacijenta
Zdrava i kvalitetna komunikacija jako je važna, kako sa korisnicima, tako i sa njihovim članovima porodice.
Prilikom prijema korisnika upoznajemo se i sa članovima uže porodice i sa njima održavamo kontakt, savetujemo se oko apsolutno svih pitanja vezanih za njihove najmilije i u dogovoru sa njima rešavamo sve potencijalne izazove.
Smeštanje u dom za stare predstavlja ogroman korak i veliku promenu u životu pojedinca i njegovih najbližih. Zato nam je važno da u ovoj prekretnici budemo zajedno. Socijalni radnik doma za stare „Vila Park” ima značajnu ulogu u pružanju psihološke i socijalne podrške korisnicima usluga doma, ali i njihovih porodica.
Posete najmilijih pospešuju osećaj zadovoljstva i doprinose opštem zdravstvenom stanju
Ujedno se kontakt sa članovima porodice nakon smeštanja u dom za stare vrednuje na drugačiji način, dobijajući na kvalitetu, a neretko i na intenzitetu.
Posete su dozvoljene svakog dana u nedelji porodici i prijateljima, što se uglavnom praktikuje prema dogovoru i porodičnim planovima u određeno vreme, dok je tipično i izvođenje iz doma za vikend, porodični ručak i neki drugi vid okupljanja, što posebno prija našim korisnicima.
Pozitivan uticaj okruženja i negovanja prijateljstava na fizičko zdravlje
Od mnogih tegoba koje donosi starost, usamljenost spada u jednu od najtežih. Baš zbog toga domski smeštaj možemo posmatrati kao civilizacijsko dostignuće koje nosi čitav niz povoljnosti, naročito kada je reč o zdravlju starih osoba.
Za mnoge naše korisnike, upravo je usamljenost jedan od glavnih razloga dolaska u dom. Ovde stiču prijateljstva, okruženi su ljudima sličnih godina i interesovanja, te uživaju u razgovorima, šetnjama vrtom, uvek zajedno obeduju i gledaju filmove. Naprosto, nikad nisu sami.
Pored toga, uvek im je dostupno osoblje, nekad za pomoć, a nekad samo za čašicu razgovora.
Za koga je starački dom pravo rešenje?
Za mnoge penzionere dodatni razlog zbog kojeg prelaze u dom za stare jesu određene hronične bolesti, slaba pokretnost ili čak potpuna nepokretnost i potreba za fizioterapeutskim uslugama.
Sva hronična oboljenja koja zahtevaju kontinurano praćenje i nadzor imaju povoljniju prognozu ukoliko korisnik boravi u domu, odnosno u kontrolisanim i zaštićenim uslovima.
Dom za stare se svakako preporučuje svima koji imaju poteskoće u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, što može imati drastičan uticaj na kvalitet života.
Stalna lekarska nega za vaše najdraže nikad nije bila pristupačnija
Tipičan pratilac starenja jeste nemogućnost kompletne brige o sebi. Ukoliko osoba ne može da dobije adekvatnu negu u kućnim uslovima ili joj je potrebna celodnevna medicinska nega i praćenje, naša preporuka je uvek prelazak u dom za stara lica gde ćete biti sigurni da su vaši roditelji, bake i deke zbrinuti, sigurni, zadovoljni i srećni.
Smeštanjem u starački dom korisniku je zagarantovana konstantna nega, pružena mu je kompletna medicinska pažnja koja podrazumeva propisanu terapiju, redovne kontrole i savetovanje sa lekarom, svakodnevni zdravi obroci, društvene aktivnosti i puno zabave i druženja koje krase našu „Vilu Park”.
Spec. dr med. Radosna Krivokapić – Opšta medicina