U Vili Park slavimo Osmi mart — pridružite nam se!
Dan žena je posebno važan u našoj „Vili Park” jer upravo tog dana našim damama poklanjamo posebnu pažnju. Svim korisnicima usluga doma za stare „Vila Park” uvek je pružena potrebna briga i nega, ali se upravo 8. marta trudimo da dodatno upriličimo ovaj praznik za vaše mame i bake smeštene pod našim krovom.
Pre nego što otkrijemo nešto više o tome kako obeležavamo praznik u „Vili Park”, hajde da se podsetimo kratke istorije ovog značajnog datuma.
Međunarodni dan žena — kako je sve počelo
Prava žena kroz istoriju su se drastično menjala. Nekada nije bilo moguće da žene glasaju na državnim izborima, niti su imale prava na obrazovanje i zaposlenje. Međutim, osnivanjem pokreta za prava žena došlo je do jačanja ženskog pola i borbe za ravnopravnost u različitim aspektima života. Žene su se sve glasnije borile za svoju nezavisnost i za jednaka prava koja su muškarcima mnogo ranije bila podrazumevana: pravo na obrazovanje, rad, posedovanje imetka, kao i mogućnost da samostalno donose odluke.
Prvi ženski pokreti pojavili su se još u 18. veku, ali istinski progres doživeli su tek kada se javila ideja za proglašenjem Međunarodnog praznika žena na početku 20. veka, u vreme brze industrijalizacije i snažne ekonomske ekspanzije. Radnice su se tada pobunile protiv veoma nepovoljnih uslova na radnim mestima, zahtevajući pravo glasa, mogućnost rada na javnim fukcijama, kao i rodnu ravnopravnost prilikom zapošljavanja.
Prvi put je ovaj praznik obeležen u SAD-u 28. februara 1909. godine, dok se dve godine kasnije javila inicijativa da se ovaj praznik obeležava svake godine, što se održalo do današnjeg dana. Narednih godina, ovaj praznik širio se po Evropi praćen brojnim demonstracijama koje su žene predvodile. Vremenom je ovaj praznik zvanično prihvaćen i u tadašnjem SSSR-u, a interesantno je da je pravo glasa u Švajcarskoj prihvaćeno mnogo kasnije nego u ostatku Evrope — tek 1971. godine (u Jugoslaviji 1945).
Ženska prava danas
Iako je savremeno društvo znatno progresivnije, još uvek postoje problemi na koje feministički pokreti pokušavaju da skrenu pažnju, što je posebno izraženo baš Osmog marta. Savremeno obeležavanje ovog datuma foksuira se na aktuelnu borbu za ravnopravnost, naročito u delovima sveta gde su ženska prava izrazito ugrožena, kao što su Saudijska Arabija, Iran, Avganistan i Indija.
Pored toga, osmomartovske demonstracije koje se organizuju širom sveta, podsećaju na izazove sa kojima se žene i dalje sreću i borbe koje vode zarad sopstvenog zdravlja i sigurnosti, protiv rodne diskriminacije u poslovnoj sferi, nasilja nad ženama i sve prisutnijeg internet nasilja.
Mali znaci pažnje donose mnogo radosti
U našem društvu praznikovanje na Dan žena uvek je bilo ispraćeno sitnim znacima pažnje i ljubavi upućene ženama iz naše okoline. Deca u školi ispisuju čestitke za svoje mame, sestre i bake, daruju čokolade i ruže učiteljici i nastavnicama i na taj način se trude da im dodatno ulepšaju ovaj važan dan i pokažu zahvalnost za sve što one za njih čine.
U poslovnom okruženju tipično je da se koleginice obraduju cvećem, a kod kuće se uglavnom muški deo porodice potrudi da svoje supruge, ćerke i majke obraduje malim znacima pažnje.
Ipak, ono što je ipak najlepše kod ovog praznika jesu poklončići upućeni vašim dragim mamama i bakama.
One im se posebno raduju, brižljivo čuvaju cveće koje su dobile na poklon, a najviše od svega cene vaše vreme i društvo. U „Vili Park” se trudimo da ih obradujemo cvećem, novim frizurama, omiljenim obrocima i nečim slatkim (u umerenim količinama i u zavisnosti od zdravstvenog stanja i potreba za posebnom dijetom, naravno), ali smo primetili da ih najviše od svega obraduju pozivi, posete ili poslato cveće i nežne čestitke od njihovih najmilijih.
Ovom prilikom vas zapravo pozivamo da im zajedno ulepšamo Osmi mart i podsetimo ih koliko su nam važne svakoga dana. Pridružite nam se u maloj proslavi velikih žena. One će to izuzetno ceniti.